Overslaan en naar de inhoud gaan
#Tax & Legal #Business & International Tax #Btw

Wat zijn de btw-nieuwigheden voor 2025?

16/12/2024 | Leestijd: 5 minuten

In 2025 zijn er opnieuw grote wijzigingen op til op het vlak van btw. We sommen de belangrijkste aanpassingen voor u op.

Uitbreiding btw-vrijstellingsregeling kleine ondernemingen

Onder de huidige Europese regelgeving kiest België, net zoals alle andere lidstaten, vrij of en op welke manier ze een vrijstellingsregeling voor kleine ondernemingen voorziet.

Zo is het nu

Momenteel kunnen Belgische ondernemingen de vrijstellingsregeling toepassen voor btw-belastbare handelingen in België. Hun jaaromzet in België mag wel niet meer dan 25.000 euro bedragen. Het gevolg is dat onderneming geen btw moeten aanrekenen op leveringen van goederen en diensten verricht in België.

De keerzijde van de medaille is dat de onderneming geen recht op btw-aftrek heeft op haar aankoopfacturen. Een kleine onderneming hoeft geen periodieke btw-aangiftes in te dienen, enkel bijzondere aangiftes in specifieke omstandigheden. Ze moet wel een jaarlijkse klantenlijst indienen voor Belgische btw-plichtige afnemers waarvoor ze transacties heeft verricht het afgelopen kalenderjaar.

Vanaf 1 januari 2025

Vanaf 1 januari 2025 breidt de vrijstellingsregeling voor kleine ondernemingen op Europees niveau op een geharmoniseerde wijze uit. Ze wordt namelijk opengesteld voor ondernemingen die in een andere EU-lidstaat gevestigd zijn dan waar ze de regeling wensen toe te passen:

    • Belgische ondernemingen kunnen de vrijstellingsregeling in andere EU-lidstaten gebruiken.
    • Buitenlandse ondernemingen kunnen de vrijstellingsregeling in België toepassen voor handelingen waarop normaal Belgische btw verschuldigd is.

Om van deze uitgebreide vrijstellingsregeling voor kleine ondernemingen te kunnen genieten, geldt een dubbele jaaromzetdrempel:

    • Globale Europese drempel
      Ondernemingen met een jaaromzet van maximaal 100.000 euro in de EU komen in aanmerking.
    • Nationale drempel
      De lidstaat waar de btw verschuldigd is, bepaalt deze drempel die maximaal 85.000 euro mag bedragen. Voor buitenlandse ondernemingen geldt dezelfde drempel als voor ondernemingen die in het betrokken land gevestigd zijn. Lidstaten kunnen toestaan dat de vrijstellingsregeling bij een lichte overschrijding van de nationale drempel alsnog tot het einde van het kalenderjaar blijft gelden.

Voor Belgische kleine ondernemingen die alleen hun handelingen binnen België van btw willen vrijstellen, blijft de huidige drempel van 25.000 euro gelden.

Meer details over deze uitbreiding van de vrijstellingsregeling voor kleine ondernemingen.

Vernieuwde btw-ketting

Op 1 januari 2025 worden enkele nieuwe btw-regels ingevoerd die de btw-aangifteverplichtingen, btw-teruggave en btw-procedure moderniseren en compliant gedrag stimuleren.

Aanpassing btw-aangifte en teruggavemodaliteiten

  • Naast de huidige boetes en dwangsommen, kan de administratie een beroep doen op de vervangende btw-aangifte om belastingplichtigen te dwingen hun aangifteverplichtingen na te komen. Bij gebrek aan aangifte zal de fiscus zelf een voorstel van vervangende aangifte opmaken, gebaseerd op het hoogste verschuldigde btw-bedrag in de 12 maanden die voorafgaan aan de periode waarop de niet-ingediende aangifte betrekking heeft, met een minimum van 2.100 euro. De belastingplichtige kan dat voorstel betwisten door alsnog aangifte te doen. Dat moet wel binnen een termijn van een maand vanaf de datum van uitwerking van het voorstel van vervangende aangifte. Doet hij of zij dat niet, dan zal de vervangende aangifte gelden en ingevorderd worden.
    • De administratie krijgt de mogelijkheid om een ambtshalve aanslag op te leggen bij niet-indiening van de periodieke aangifte of bij het niet nakomen van andere btw-verplichtingen.
    • De termijn voor het indienen van de kwartaalaangiften en de daaruit voortvloeiende betalingen wordt verlengd tot de 25e van de maand volgend op de aangifteperiode. De termijn voor het indienen van de maandaangiftes en het betalen van de verschuldigde btw, blijft wel behouden op de 20e van de daaropvolgende maand.
    • Door wijzigende teruggavemodaliteiten is het enkel nog mogelijk om een btw-tegoed aan te vragen dat voortvloeit uit de desbetreffende aangifte. Het terugvragen van tegoeden uit eerdere aangiftes verloopt via de nieuwe provisierekening. Daarnaast kunnen belastingplichtigen die maandelijkse aangiften indienen voortaan hun btw-tegoed terugvragen en ontvangen binnen 2 maanden na de aangiftetermijn. Alle fiscale verplichtingen uit het verleden moeten wel altijd tijdig volbracht zijn. De vergunning voor maandelijkse teruggaaf vervalt.
      Let wel, de datum van inwerkingtreding staat pas gepland op 1 mei 2025.
    • De mogelijkheid om een verbeterde periodieke btw-aangifte in te dienen na het verstrijken van de wettelijke indieningstermijn verdwijnt.

Wijziging btw-procedureregels

    • Er komt een dwingende antwoordtermijn van 1 maand voor vragen om inlichtingen die belastingplichtigen ontvangen over inlichtingen, met een verkorte termijn van 10 dagen in bepaalde gevallen.
    • De FOD Financiën introduceert een nieuwe betaalmogelijkheid via domiciliëring. Activatie en annulering van dat bankmandaat kan altijd via MyMinFin. Daar vinden belastingplichtigen ook een overzicht van hun betalingen terug.
      De betaling via domiciliëring zal pas vanaf begin 2026 beschikbaar zijn.
    • De huidige rekening-courant wordt afgeschaft en vervangen door de ‘Provisierekening Btw’. Het beheer van deze provisierekening gebeurt online via MyMinFin. Daar kunnen belastingplichtigen ook eenvoudig btw-teruggaven voor een vrij te kiezen bedrag vragen.
      Begin mei 2025 staat de overstap naar deze provisierekening gepland.
    • Aanpassing van de boetes wegens laattijdige indiening, niet-indiening en niet-betaling.
    • Modernisering van het platform MyMinFin zodat de raadpleging en het beheer van de financiële situatie op één plaats kan gebeuren. De eerste elementen van dit project zouden beschikbaar moeten zijn in de tweede helft van 2025.
    • Nieuwe rekeningnummers voor de betaling van de btw. Let wel, deze mogen pas vanaf 1 mei 2025 gebruikt worden.

De afschaffing van de btw rekening-courant is een ware revolutie. Het is nu voorzichtig afwachten of de overstap naar de provisierekening vlekkeloos zal verlopen.

Meer details over de modernisering van de btw-ketting vanaf 2025.

Verlenging overgangsmaatregelen afbraak-wederopbouw

Sinds 1 januari 2024 was het toepassingsgebied van het tarief van 6% sterk ingeperkt. Tot 31 december 2024 gelden wel twee overgangsmaatregelen. Wegens de hevige regenval tijdens het voorjaar, zijn beide overgangsmaatregelen nu verlengd tot 30 juni 2025.

  • De regeling 6% afbraak-wederopbouw zoals van toepassing in de 32 stadsgebieden. Voorwaarde is dat de aanvraag voor de omgevingsvergunning ingediend werd voor 1 januari 2024 en aan alle andere voorwaarden voldaan is.
  • De mogelijkheid om het tarief van 6% toe te passen op de verkoop van afgebroken en wederopgebouwde woningen. Voorwaarde is dat de aanvraag voor de omgevingsvergunning ingediend werd voor 1 juli 2023 en aan alle andere voorwaarden voldaan is.

Meer info over het tarief van 6% voor afbraak-wederopbouw.

Welke wijzigingen zitten er nog in de pipeline?

De geplande omzetting van het tweede gedeelte van Europese richtlijn 2022/542 is vandaag enkel nog maar goedgekeurd in voorontwerp. Het gaat om 2 wijzigingen.

    • Activiteiten of evenementen via livestreaming worden voor btw-doeleinden altijd geacht plaats te vinden waar de afnemer gevestigd is. Ongeacht of de afnemer een B2B of B2C klant is.
    • Zogenaamde ‘belastingplichtige wederverkopers’ kunnen de bijzondere winstmargeregeling voor gebruikte goederen, kunstvoorwerpen, voorwerpen voor verzamelingen en antiquiteiten niet langer toepassen op kunstvoorwerpen die ze zelf invoerden of aankochten aan een verlaagd btw-tarief.

De Europese richtlijn voorziet een inwerkingtreding op 1 januari 2025 van beide wijzigingen, maar het is nog onzeker of die omzetting in de Belgische btw-wetgeving tijdig zal gebeuren. Het kabinet van de Minister van Financiën heeft namelijk meegedeeld dat dit pas door de volgende regering terug zal worden opgenomen.

Hebt u vragen over de nieuwe btw-regels van 2025? Neem dan gerust contact op met ons btw-team.

#Tax & Legal #Business & International Tax #Btw